herb.png
                 
Opcje zaawansowane
PIUW_baner przekierowujacy.png
baner spis powszechny.jpg
wirusbaner.jpg
rodzina-500-plus-min.jpg
baner warszawa wspiera.jpg
baner (306×69)
Gospodarowanie_odpadami_230x80[1].jpg
katalog firm 2.jpg
newsletter.png
oznaczenia-unijne.png
grafika
Powiązane załączniki:
Warszawskie miejsca aktywności lokalnej
Piątek, 28.07.2017

Miejsca aktywności lokalnej (MAL-e) to rożnego typu miejsca, które oprócz swojej codziennej działalności (bycia np. domem kultury, biblioteką, klubokawiarnią), wspierają lokalne pomysły i działania społeczne mieszkańców. MAL-e sprzyjają realizowaniu pomysłów mieszkańców, nawiązywaniu sąsiedzkich relacji oraz aktywnemu spędzaniu czasu wolnego w najbliższym otoczeniu. Robią to m.in. poprzez udostępnianie swojej przestrzeni na oddolne działania, podejmowanie współpracy z mieszkańcami i wspólne aktywizowanie sąsiadów. MAL-e to odpowiedź na brak przestrzeni, gdzie mieszkańcy mogą nieodpłatnie realizować swoje pomysły. Miejsca te wspierają lokalne działania bezpłatnie.

MAL to sposób działania, idea, sygnał że miejsce może być otwarte na mieszkańców i ich inicjatywy.

Miejsca aktywności lokalnej mogą m.in. nieodpłatnie udostępniać mieszkańcom przestrzeń i sprzęt potrzebny do działań, współorganizować lokalne wydarzenia. Pracownicy i wolontariusze związani z danym miejscem są otwarci na propozycje i potrzeby różnych mieszkańców.

Ideę MAL mogą realizować m.in.:
- instytucje publiczne, np. biblioteki, domy kultury, szkoły, ośrodki pomocy społecznej;
- lokalni przedsiębiorcy, np. prowadząc klubokawiarnie, kawiarnie, sklepy, prywatne teatry;
- organizacje pozarządowe (NGO), np. udostępniając lokale przez nie wynajmowane;
- spółdzielnie mieszkaniowe i rady osiedli, np. kluby osiedlowe.

Miejsca, które dołączyły do sieci MAL możesz znaleźć w SIECI MAL oraz w SPÓŁDZIELNI KULTURY Można tam także znaleźć informacje, jakie wsparcie dla działań lokalnych oferuje dane miejsce.

Ideę MAL najpełniej realizują domy sąsiedzkie. Domy sąsiedzkie to finansowane lub współfinansowane ze środków m.st. Warszawy miejsca (lokale), których cała przestrzeń oddana jest wyłącznie na aktywność lokalną mieszkańców, a głównym celem działania jest wspieranie działań lokalnych i integracja sąsiedzka. Dom sąsiedzki nie ma odgórnie ustalonego programu zajęć - to pomysły mieszkańców, grup nieformalnych i organizacji pozarządowych tworzą na bieżąco plan działania takiego miejsca. W domu sąsiedzkim mieszkańcy mogą m.in. spotkać swoich sąsiadów, uczyć się nawzajem nowych rzeczy (sąsiedzkie warsztaty i szkolenia) organizować spotkania lub po prostu razem spędzać czas. Domy sąsiedzkie są zwykle otwarte od rana do wieczora, także w weekendy. Koordynacją działań w domu sąsiedzkim zajmuje się jego koordynator. Obecnie w Warszawie działa 11 domów sąsiedzkich, a na rok 2017 zaplanowane jest otwarcie min. 5 następnych.
Lista domów sąsiedzkich znajduje się na stronie: www.inicjatywa.um.warszawa.pl/domysasiedzkie.


Więcej informacji na stronie: http://inicjatywa.um.warszawa.pl/mal?utm_source=um&utm_medium=www&utm_campaign=blok-razem-zmieniamy-warszawe

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się