herb.png
                 
Opcje zaawansowane
PIUW_baner przekierowujacy.png
baner spis powszechny.jpg
wirusbaner.jpg
rodzina-500-plus-min.jpg
baner warszawa wspiera.jpg
baner (306×69)
Gospodarowanie_odpadami_230x80[1].jpg
katalog firm 2.jpg
newsletter.png
oznaczenia-unijne.png
grafika
Przedsiębiorcy zwolnieni z części opłat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu
Czwartek, 18.02.2021

Przedsiębiorcy nie zapłacą w tym roku II raty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Radni miasta przyjęli uchwałę w tej sprawie.

Zwolnieni z części opłaty będą przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych na miejscu. Restauratorzy, którzy już uiścili kwotę za cały rok, otrzymają zwrot 1/3 tej sumy. Nowy przepis nie będzie dotyczył punktów prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (sklepów). Podobne rozwiązania są wprowadzane w innych polskich miastach. Zezwala na to wprowadzona 26 stycznia br. nowelizacja ustawy „O szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych”. Zakaz prowadzenia działalności gastronomicznej obowiązywał w zeszłym roku między 14 marca a 18 maja i od 24 października do końca roku.

Stawki opłat za sprzedaż alkoholu

Przedsiębiorcy składają pisemne oświadczenie o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w roku poprzednim do końca stycznia. Opłatę mogą wnosić jednorazowo za cały rok lub w trzech równych ratach. Opłaty za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych uzależnione są od zawartości procentowej i wartości obrotu w skali całego roku. Opłata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz piwa wynosi 525 zł; jeśli wartość sprzedaży w roku poprzednim przekroczy 37 500 zł opłata wnoszona jest w wysokości 1,4 proc. od ogólnej wartości sprzedaży. Takie same stawki obowiązują za zezwolenie na sprzedaż alkoholu powyżej 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa). Opłata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych powyżej 18 proc. zawartości alkoholu wynosi 2100 zł, a jeżeli wartość sprzedaż w roku poprzednim przekracza 77 000 zł, opłata wnoszona jest w wysokości 2,7 proc. ogólnej wartości sprzedaży.

Warszawa pomaga przedsiębiorcom

W ramach pakietu #WarszawaWspiera można skorzystać m.in. z obniżki czynszów w miejskich lokalach. Otrzymało ją 3483 najemców na kwotę 39 861 300,37 zł (dane na koniec stycznia tego roku). Z kolei ulgi z tytułu najmu i dzierżawy wyniosły prawie 8 mln zł.  Pomoc otrzymali także najemcy ogródków gastronomicznych, do końca roku wpłynęło 58 wniosków o obniżenie czynszu dzierżawnego (obniżka wyniosła 447 317, 21 zł) i 338 wniosków o obniżenie opłaty związanej z handlem w pasie drogowym(kwota to  około 4,1 mln zł). Przedsiębiorcy korzystają też z oferty Centrum Przedsiębiorczości Smolna. Działa tam punkt informacyjny na temat pomocy antykryzysowej, warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz rodzajach dofinansowania. Realizowane są także programy doradcze Academy_Smolna (w zeszłym roku 662 godz. i 361 uczestników), #Net_Smolna 2020 (wspierający MŚP i przedsiębiorstwa społeczne, w 13 spotkaniach wzięło udział 337 osób).  Z kolei w siódmej edycji programu Warsaw Booster skorzystało 20 start-upów, młodych firm technologicznych oraz twórców projektów biznesowych.
 

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się